100+ Simplification Free Mock Test for Bank Exams - 1

Question: 1

$${4 + 4 × 18 - 6 - 8} / {123 × 6 - 146 × 5}$$ = ?

(A) 1

(B) 6.65

(C) 7.75

(D) 8.75

Ans: C

Given expression = $${4 + 72 – 14} / {738 – 730}$$ = $${76 – 14} / {8}$$ = $${62}/{8}$$ = 7.75.

Question: 2

4848 ÷ 24 × 11 – 222 = ?

(A) 200

(B) 2000

(C) 2444

(D) $$115{3} / {8}$$

Ans: B

Given expression = $${4848} / {24} × 11 – 222$$

= 202 × 11 – 222 = 2222 – 222 = 2000.

Question: 3

If every 2 out of 3 readymade shirts need alternations in the collar, every 3 out of 4 need alternations in the sleeves, and every 4 out of 5 need it in the body, how many alternations will be required for 60 shirts?

(A) 24

(B) 133

(C) 214

(D) 251

Ans: B

Number of alternations required in 1 shirt = $$({2}/{3} + {3}/{4} + {4}/{5})$$ = $$133 / 60$$.

Number of alternations required in 60 shirt s= $$({133}/{60} × 60)$$ = 133.

Question: 4

Ganesh’s monthly income is wtice Jassi’s monthly income. Two third of Jassi’s monthly income is equal to Sukhvinder’s monthly income. If Sukhvinder’s annual income is Rs. 2.34 lakhs, what is Ganesh’s monthly income?

(A) Rs. 14625

(B) Rs. 29250

(C) Rs. 28230

(D) Rs. 58500

Ans: D

Sukhvinder’s montly income = Rs. $$({234000} / {12})$$ = Rs. 19500.

Jassi’s monthly income = Rs. $$({3}/{2} × 19500)$$ = Rs. 29250.

∴ Ganesh’s monthly income = Rs. (2 × 29250) = Rs. 58500.

Question: 5

The cost of 13 kg of sugar is Rs. 195, the cost of 17 kg of rice is Rs. 544 and the cost of 21 kg of wheat is Rs. 336. What is the total cost of 21 kg of sugar, 26 kg of rice and 19 kg of wheat?

(A) Rs. 1306

(B) Rs. 1451

(C) Rs. 1500

(D) Rs. 1636

Ans: B

Cost of 1kg of sugar = Rs. $$({195}/{13})$$ = Rs. 15.

Cost of 1kg of rice = Rs. $$({544}/{17})$$ = Rs. 32.

Cost of 1kg of wheat = Rs. $$({336}/{21})$$ = Rs. 16.

∴ Required cost = Rs. (15 × 21 + 32 × 26 + 16 × 19)

= Rs. (315 + 832 + 304) = Rs. 1451.

Error Report!

Related Questions