100+ Boats and Streams Questions for Bank PO, SO, Clerk Exams - 1
Question: 1
There is a road beside a river. Two friends started from a place A, moved to a temple situated at another place B and then returned to A again. One of them moves on a cycle at a speed of 12 km/hr, while the other sails on a boat at a speed of 10 km/hr. If the river flows at the speed of 4 km/hr, which of the two friends will return to place A first?
(A) 8.2 km/hr
(B) 8.4 km/hr
(C) 8.6 km/hr
(D) 8.7 km/hr
Ans: B
Clearly, the eyelist, moves both ways at a speed of 12 km/hr.
So, average speed of the cyclist = 12 km/hr.
The boat sailor moves downstream @ (10 + 4) i.e. 14 km/hr and upstream = (10 – 4) i.e. 6 km/hr
So, average speed of the boat sailor = $$({2 × 14 × 6} / {14 + 6})$$ km/hr = $$({42}/ {5})$$
= 8.4 km/hr.
Question: 2
A boatman rows 1 km in 5 minutes, along the stream and 6 km in 1 hour against the stream. The speed of the stream is
(A) 2 kmph
(B) 3 kmph
(C) 6 kmph
(D) 7 kmph
Ans: B
Rate downstream = $$({1} /{5} × 60)$$kmph = 12 kmph;
Rate upstream = 6 kmph.
Speed of the stream = $${1}/{2}(12 – 6)$$kmph = 3 kmph.
Question: 3
A boat can travel 36 km upstream in 5 hours. If the speed of the stream is 2.4 kmph, how much time will the boat take to cover a distance of 78 km downstream?
(A) 5
(B) 5.5
(C) 6
(D) 6.5
Ans: D
Distance covered by a boat in 5 hours = 36 km
Rate upstream of boat = $${36}/{5}$$ = 7.2 kmph
Speed of stream = 2.4 kmph
∴ speed of boat in still water = (7.2 + 2.4) kmph = 9.6 kmph
Rate downstream in still water = (9.6 + 2.4) kmph = 12 kmph
∴ Time taken in covering 78 km distance = $${78}/{12}$$ = 6.5 hours.
Question: 4
A boat goes 13 km upstream in 39 minutes. The speed of stream is 3 km/hr. The speed of boat in still water is
(A) 23 km/hr
(B) 24 km/hr
(C) 26 km/hr
(D) 28 km/hr
Ans: A
Speed of the boat upstream = $${13 × 60} / {39}$$ = 20 km/hr
Speed of the stream = 3 km/hr
Let, the speed of the boat in still water = x km/hr, we have, x – 3 = 20.
∴ x = 20 + 3 = 23 km/hr.
Question: 5
A boat running downstream covers a distance of 16 km in 2 hours while for covering the same distance upstream, it takes 4 hours. What is the speed of the boat in still water?
(A) 4 km /hr
(B) 6 km /hr
(C) 7 km /hr
(D) 8 km /hr
Ans: B
Rate downstream =$$({16}/{2})$$ kmph = 8 kmph;
Rate upstream = $$({16}/{4})$$ kmph = 4 kmph.
∴ Speed in still water = $${1}/{2}(8 + 4)$$ kmph = 6 kmph.
Angular Developer Interview Questions and Answers More
Kubernetes MCQ Questions and Answers Pdf More
Advanced HTML MCQ Quiz Questions Pdf More
Docker MCQ Questions and Answers Pdf More
OneStream MCQ Questions and Answers Pdf More
NEET Wave Optics Questions and Answers Pdf More
Physics Gk Questions and Answers 2020-2021 More
Reasoning and Computer Aptitude questions and Answers Pdf More
7000+ Spelling Test Questions for SSC Exams More
7000+ Awards and Honours MCQ Questions and Answers Pdf More